logo    Do Holandska na loď  www.doholandska.cz  Dovolená na lodi po holandských kanálech a mořích. 

Klasické plachetnice / IJsselmeer a FreislandHolandsko je ráj pro ty,  kteří milují plavbu na lodích bez ohledu na to jestli se jedná o  plachetnice nebo motorové lodě. Každý kdo má rád vodní sporty si zde přijde na své.

Téměř po celém Holandsku je možno plout na lodích. Holandsko je protkáno sítí kanálů a řek,  které spojují jednotlivá moře a jezera a proto můžete přejet Holandsko na lodi ze severu na jih a z východu na západ. Tato plavba by vám zabrala několik měsíců. A to je důvodem, proč zde můžete strávit celou řadu dovolených bez toho, aby jste museli absolvovat stále stejné plavby. Pokaždé si můžete vybrat jinou trasu,  která bude opět krásná. Ale určitě si zamilujete některou část Holandska, kam se budete rádi vracet.
 

Holandská delta je neobyčejně členitá. Díky mořským hrázím,  které chrání Holandsko před otevřeným mořem, vznikla vnitřní moře (Oosterschelde, Westerschelde, Grevelingen, Haringvliet, IJsselmeer, Marken a další), po kterých je možno se bezpečně plavit. Na těchto vodách (když se plavíte sami bez kapitána) většinou nepotřebujete žádné zkoušky a to v případě, že vaše loď není delší než 15 m a nebo nepřesáhne rychlost 20 km/hod. Toto musíte brát jako obecné pravidlo. Samozřejmně existují různé výjimky a ju nutné se před plavbou informovat o tom, jaké povolení potřebujete.

Předem stanovit přesnou trasu plavby není vzhledem k počasí, proudům, větru a přílivu/odlivu dobře možné. Po nalodění stanovíte spolu s kapitánem vaší klasické plachetnice definitivní plán plavby. Samozřejmně budou vaše přání v rámci možností brána v potaz. 

Cílem je každý den doplachtit do jiného přístavu. Jsou to krásna, typicky holandská přístavní městečka s bohatou námořní a rybářskou tradicí. 

Při plavbě po severním Holandsku (Frieslandu) jsou většinou využívané tři hlavní trasy nebo jejich kombinace.

1. trasa: Plavba po IJsselmeer. Při této plavbě navštívíte přístavní mestečka,  která leží na březích tohoto ohromného vnitřního moře. Podrobnější popis najdete pod záložkou "IJsselmeer". Jedna z možných variant je plavba z IJsselmeer do Amsterdamu po řece IJ.

2. trasa: Holandský Friesland je plný jezer a je doslova protkaný nesčíslnými kanály. Z přístavních měst na frieském pobřeží (Stavoren, Lemmer a Makkum) je možno doplout až do městečka Sneek a odtud pokračovat dál po kanálech a jezerech.  Podrobnější popis najdete pod záložkou "Friese meren".

3. trasa: Jedna z unikátních částí Holandska je Waddenzee s ostrovy Texel, Vlieland, Terschelling, Almeland a Schiermonnikoog. Plavba k těmto ostrovům je rozhodně nezapomenutelným zážitkem. Na ostrovech je možno podnikat výlety nebo je objet na kolech. Fantastické je,  když loď při odlivu zůstane ležet na suchu a vy se můžete procházet po mořském dně dokud zase nepřijde příliv a vy se budete moci plavit dále. Podrobnější popis najdete pod záložkou "Waddenzee". 

Severní Holandsko / Friesland

 


\"\\\"

N2MyMDUyMj